کیک و شیرینی, نوشته های آموزشی

كاپ كيک

كاپ كيک يا كيک فنجانی به نوعی از كيک كوچک يک نفره گفته می شود كه در قالب های مختلف و به شكل فنجان و يا در خود فنجان تهيه می شود. اين دست از كيک ها امروزه بسيار رواج يافته تا حدی كه در بسياری از مراسمات عروسی، نامزدی، تولد و… از كاپ كيک به جای كيک های كلاسيک استفاده می كنند. از همين رو در اين يادداشت قصد داريم در خصوص كاپ كيک ها مواردی را بيان كنيم و به توضيحی اجمالی پيرامون آن بپردازيم.

تاريخچه كاپ كيک

طرح و ايده پخت كيک كوچک و فنجانی اولين بار توسط ايمليا سيمونز در سال 1796 مطرح شد كه در كتاب آشپزی خود به موضوع پخت كيک با بافت نرم و داخل فنجان اشاره كرد. با اين وجود نام كاپ كيک برای اولين بار در سال 1828 توسط اليزا لسلی استاد آشپزی مطرح شد و در كتاب آشپزی خود علاوه بر نام به دستور پخت اين كيک هم پرداخت.

در اوايل قرن نوزدهم دو ديدگاه و تعريف متفاوت در مورد كاپ كيک ها مطرح بود به اين صورت كه قبل از اينكه قالب های مافين به صورت گسترده در دسترس مردم قرار بگيرد كيک ها اغلب در فنجان های سفالی تهيه می شدند و نام خود را از فنجانی كه درون آن پخته می شدند می گرفتند. البته ناگفته نماند كه امروز هم از همين نام استفاده می شود و به هر كيکی كه كوچک و هم اندازه فنجان باشد كاپ كيک گفته می شود.

در ديدگاه دوم كيک فنجانی اشاره به كيكی داشت كه مواد اوليه توسط فنجان های مناسب وزن می شد تا اينكه واحدهای اندازه گيری مبنای كار قرار گرفتند.

"<yoastmark

انواع كاپ كيک

امروزه باتوجه به پيشرفت های تكنولوژی و مجموعه عوامل ديگر با انواع بسيار مختلفی از كيک های فنجانی مواجه هستيم. اين تفاوت در شكل ظاهری، ساختار، طعم و… مطرح است به طوری كه اگر به صورت گذری نگاهی به قنادی ها داشته باشيد متوجه انواع بسيار مختلف كاپ كيک ها می شويد.

اگر صرفا بخواهيم در مورد انواع طعم كيک فنجانی بحث كنيم بايد به كيک های وانيلی، فندقی، موكا، ردولت بنفش، پوره سيب، نعنايی، موزی، ليمويی، شكلاتی و… اشاره كرد. از بين موارد فوق كيک های شكلاتی و وانيلی معمولا شناخته شده تر هستند و طرفداران بيشتری دارند.

تفاوت كاپ كيک و مافين

بسياری ازافراد كاپ كيک و مافين را مترادف می دانند و از اين دو عبارت به جای هم استفاده می كنند اين درحالی است كه هرچند به لحاظ ظاهری اين دو شبيه به هم هستند اما از منظر دستور پخت و مواد اوليه تفاوت هايی با يكديگر دارند.

در خصوص تفاوت ها بايد گفت كه در كيک های فنجانی استفاده از آرد مخصوص كيک پزی و كره باعث شده تا كيک بافتی نرم داشته باشد در حالی كه در مافين به علت استفاده از روغن های همه منظوره و روغن گياهی با بافت متراكم تر مواجه هستيم.

شايد بتوان ملموس ترين تفاوت بين كاپ كيک و مافين را خامه ای بودن دانست به اين صورت كه معمولا روی كيک های فنجانی با خامه تزئين می شود در حالی كه معمولا تزئين مافين با شكر صورت می گيرد.

تفاوت بعدی در مواد اوليه است به اين صورت كه در كيک های فنجانی شكر، تخم مرغ و چربی بيشتری استفاده می شود به همين جهت كيک های فنجانی شيرين تر هستند اما نبايد فراموش كرد كه مافين ها به علت شكر كمتری كه دارند به نوعی سالم تر هستند و از ارزش غذايی بالاتری برخوردار هستند.

يک تفاوت ديگری كه در مورد كاپ كيک ها و مافين ها مطرح است بحث ميزان پف هست كه مافين ها به جهت اينكه متراكم تر هستند قاعدتا ميزان پف كم تری دارند.

در پايان بايد به اين نكته اشاره كرد كه اگر قصد استفاده از كي در مراسمی را داريد بايد به اين نكته توجه داشته باشيد كه اين كيک ها مزايا و كاركردهای خاص خود را دارند و بايد متناسب با شرايطی كه هست مورد استفاده قرار بگيرند. به طور دقيق تر استفاده از كاپ كيک ها به صورت مطلق نه اشكالی دارد و نه توصيه می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *